TİP’ten sert istifa: “Küçük bir hizip tarafından yönetiliyor”

Praksis Dergisi yazarı Dr. Ecehan Balta, sert bir açıklama ile partisinden istifa etti. “Hiçbir taahhüt almadan aday yaptığınız insanlar seçimi kazansa bile, bu sadece onlar için iyi bir kariyer fırsatı olur” diyen Balta, “TİP gibi bir partinin üstüne düşen, CHP’yi etkilemek, belirlemek, dönüştürmek değil, AKP-MHP / CHP arasındaki kutuplaşmanın alternatifini inşa etmekti” dedi.

Ecehan Balta istifa mektubunda şunları yazdı: “Her şeyden önce bir sosyalist olarak, sosyalist bir kitle partisinin inşası temel görevimiz olduğu için TİP’e girdim. Bu hedefe ulaşmak için önemli bir potansiyel taşıyordu. Ama gelinen noktada, ‘sosyalist’ dediğimiz dünyanın kurucu unsuru olan ‘sosyalist demokrasi’, ‘proleter demokrasisi’ anlayışına bir adım bile yaklaşmadığını, hatta uzaklaştığını ve bizlerin çabasıyla da böyle bir şeyin mümkün olmadığını gördüm.

Bu değerlendirmem somut bazı temellere dayanıyor: Çabamızın karşılığını bulması için biz ‘sıradan’ üyelerin için tartışma zeminlerinin olması gerekirdi. Demokratik usuller olması gerekirdi. Oysa TİP, ‘dar kadro-geniş kitle’ anlayışıyla küçük bir hizip tarafından yönetiliyor.”

“FAHİŞ ADAYLIK ÜCRETLERİ…”

Sosyal medyada yapılan aday tartışmalarının istifa kararını hızlandırdığını belirten Balta mektubunu şöyle sürdürdü: “Her şeyden önce bir işçi partisinin fahiş sayılacak adaylık ücretleri konusundaki tartışmada seçilmiş bir ilçe yönetiminin görevden alınması kabul edilemez diyecektim ki, delege olarak katıldığım Kongrede görevden alınan tek ilçe yönetiminin Ankara / Keçiören olmadığını öğrendim.

Buna ek olarak, parti dışından belirlenen ve sosyalist gelenekten gelmeyen adaylar, seçimlerde kazansanız da kaybetseniz de sosyalizm propagandası yapmak değil, sadece kazanmak ya da başka partilerin adaylarını değiştirmesi için basınç oluşturmak yönünde bir iradeye işaret ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x